Valikko Sulje

18.3.2019 annetut kunniamerkit

Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari, on päättänyt antaa 18.3.2019 ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit.

Suomen Leijonan suurrísti

Kaukanen, Jaakko Sakari, kenraaliluutnantti, Helsinki
Yhteensä: 1

Suomen Leijonan komentajamerkki

Hamunen, Jaakko Mikael, eversti, Helsinki
Hanén, Tom Kristian, kommodori, Espoo

Rytkönen, Mika Kalervo, eversti, Helsinki

Tervo, Hannu Tapani, eversti, Kirkkonummi
Tuominen, Marko Antero, kommodori, Espoo
Yhteensä: 5

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Hallenberg, Silja Hannele, rajavartioylitarkastaja, Helsinki

Leinonen, Outi Helena, ylitarkastaja, Pöytyä

Metso, Tuire Emilia, rajavartioylitarkastaja, Helsinki

Paloniitty, Riku Kalevi, majuri, Aura
Yhteensä: 4

Suomen Leijonan ritarimerkki

Kemppainen, Mika Johannes, kapteeni, Suomussalmi
Korhonen, Juho Teemu, kapteeni, Imatra

Lindroos, Johan Tancred, kaptenlöjtnant, Pargas
Lockmer, Christian Karl Rafael, kapteeniluutnantti, Laitila

Mantila, Esko Juhani, kapteeni, Kajaani
Mihl, Ville Johannes, kapteeni, Lappeenranta

Paloniemi, Reijo Tapani, kapteeni, Helsinki

Saarinen, Martin Stefan, kaptenlöjtnant, Korsnäs
Sahla, Ilkka Sakari, kapteeniluutnantti, Raisio
Sundell, Jan Christian, kapteeniluutnantti, Vantaa

Turunen, Ari-Pekka, teknikkokapteeniluutnantti, Naantali
Yhteensä: 11

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi
Aalto, Tero Markus, järjestelmäpäällikkö, Espoo

Eloranta, Kirsi Marja, sektorin johtaja, Espoo
Ernsten, Mikael Tore, teknikerpremiärlöjtnant, Lemland

Forstén, Nina Aulikki, asiantuntija, Helsinki

Jalovaara, Marjo Hannele, informaatikko, Helsinki

Kaltio, Kalervo Antero, yliluutnantti, Suomussalmi
Kääntä, Ari Seppo Juhani, opettaja, Lappeenranta

Lehtinen, Kalle Olavi, yliluutnantti, Ilomantsi
Leimola, Sami Kristian, insinööriyliluutnantti, Vantaa

Näreaho, Martti Antero, tietotekniikkasuunnittelija, Rautjärvi

Pekkala, Matti Juhani, yliluutnantti, Rovaniemi
Pohjamo, Jukka Sakari, yliluutnantti, Ruokolahti

Siro, Marko Kristian, yliluutnantti, Kotka
Yhteensä: 13

Suomen Leijonan ansioristi
Enroth, Torbjörn Erik Ingemar, löjtnant, Vörå

Häggman, Markku Tapani, luutnantti, Kuopio

Jutila, Ari Antti Matias, luutnantti, Kalajoki
Jyräs, Jouni Veikko, luutnantti, Imatra

Kalanti, Sisko Hannele, tarkastaja, Espoo
Kupiainen, Janne Kristian, luutnantti, Vantaa

Nordberg, Erik Ronald, löjtnant, Lumparland

Salokannel, Jani Petri, luutnantti, Turku
Somppi, Anssi Pauli, luutnantti, Isokyrö
Sorjonen, Jussi-Pekka, luutnantti, Inari
Stormblad, Karl Mika Kristian, löjtnant, Malax

Uggeldahl, Magnus Mikael, löjtnant, Kimitoön
Uitti, Jukka Tapani, luutnantti, Vaasa

Yli-Heikkilä, Lasse Mikael, luutnantti, Mynämäki
Yhteensä: 14

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein
Arvola, Anne Kaarina, osastosihteeri, Kirkkonummi

Berglund, Annika Johanna, ekonomiplanerare, Esbo

Ekstam, Allan Kaj-Ole, logistiikkapäällikkö, Porvoo

Harjumaa, Tommi Tapani, rajavartiomestari, Kuusamo
Heikkinen, Sirkka Ilona, tutkintasihteeri, Kajaani

Kemppainen, Hannu Juhani, rajavartiomestari, Valtimo
Keskinarkaus, Pekka Sebastian, rajavartiomestari, Helsinki
Kuvaja, Jouni Sakari, sähkösuunnittelija, Kemijärvi
Kytösalmi, Juhani Erik, rajavartiomestari, Lappeenranta

Lahti, Jouni Veikko Olavi, rajavartiomestari, Virolahti
Latvala, Laura Elina, työterveyshoitaja, Raasepori
Laurinseppä, Heikki Sakari, rajavartiomestari, Suomussalmi

Maaninka, Ari Johannes, rajavartiomestari, Kuusamo

Niemelä, Pia Heli Marika, teknillinen isännöitsijä, Imatra

Roivainen, Jani Petteri, merivartiomestari, Nurmijärvi

Salo, Markus Kristian, merivartiomestari, Rauma
Seppänen, Juha Heikki, varastopäällikkö, Kajaani
Sillanpää, Tove Harriet, työterveyshoitaja, Paimio

Törmä, Tomi Petteri, rajavartiomestari, Imatra
Varis, Tuula Kaarina, yksikkösihteeri, Imatra
Yhteensä: 20
Alkuun

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali
Aalto-Heinonen, Kevät Tuuli, vanhempi merivartija, Hanko
Ahlbrecht, Erik Mikael, vaktmästare, Vanda
Ahonen, Jarko Taisto Mikael, vanhempi rajavartija, Joutseno
Ahtonen, Tero Petteri, vanhempi rajavartija, Kajaani
Aikio, Juha Samuli, ylirajavartija, Inari
Alatalo, Marko Matti Tapio, vanhempi merivartija, Mäntsälä
Aulasuo, Pia Maria Susanne, koulutussihteeri, Lappeenranta

Behm, Jukka Antero, vanhempi rajavartija, Lieksa

Eteläaho, Jari-Pekka Antero, vanhempi rajavartija, Rovaniemi

Granlund, Leif Tomas, äldre sjöbevakare, Vasa

Happonen, Janne Antero, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
Hartikainen, Niko Matti, vanhempi rajavartija, Lahti
Haverinen, Marko Tapani, vanhempi merivartija, Kitee
Heikkilä, Juho Matias, ylirajavartija, Rovaniemi
Heikkinen, Pekka Fredrik, ylirajavartija, Helsinki
Henttinen, Henri Antero, ylimerivartija, Luumäki
Hintsala, Sami Ville, vanhempi rajavartija, Helsinki
Hirvonen, Tuomas Ilmari, vanhempi rajavartija, Joensuu
Holm, Osmo Oskari, vanhempi rajavartija, Joensuu
Holsti, Kari Tapio, vanhempi rajavartija, Joutseno
Hongisto, Kimmo Petteri, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
Horsma, Ville Juhani, vanhempi rajavartija, Suomussalmi
Horttanainen, Teemu Taneli, vanhempi rajavartija, Joensuu
Huovinen, Maarit Hannele, esikuntasihteeri, Rovaniemi
Hytti, Simo Petteri, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
Hänninen, Janne Mikael, vanhempi rajavartija, Salla
Härkönen, Tero Tapani, vanhempi merivartija, Kotka

Isaksson, Leena Helena, esikuntasihteeri, Helsinki

Jokinen, Hannu Jukka Juhani, huoltoasentaja, Rusko
Juvonen, Sinikka Liisa, henkilöstösihteeri, Joensuu
Jäppinen, Ulla Marketta, taloussihteeri, Imatra

Kangasharju, Kimmo Ilmari, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
Kapanen, Antti Juhani, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
Kekäläinen, Arto Antero, vanhempi rajavartija, Savonlinna
Kemppinen, Irene Eila, toimistosihteeri, Imatra
Kervinen, Kalle Sakari, vanhempi rajavartija, Hamina
Keskitalo, Petri Juhani, vanhempi rajavartija, Inari
Kinnunen, Marko Kalervo, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
Kortet, Harri Mikael, vanhempi merivartija, Helsinki
Kurkkio, Timo Juhani, vanhempi rajavartija, Kolari
Kuukasjärvi, Heikki Antero, vanhempi rajavartija, Oulu
Kytömäki, Sami Antero, ylimerivartija, Helsinki
Kähkönen, Jouni Aarne, vanhempi merivartija, Kitee

Laine, Mikko Matias, vanhempi merivartija, Humppila
Laitinen, Tomi Olavi, vanhempi rajavartija, Kuopio
Lankinen, Toni Teuvo Kristian, ylimerivartija, Vantaa
Lehmus, Markus Petteri, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
Lehtonen, Mika Arimo, vanhempi rajavartija, Lappeenranta
Leskinen, Simo Petteri, ylimerivartija, Vantaa
Lilja, Mika Tapio, vanhempi merivartija, Vantaa

Makkonen, Miikka Niiles, vanhempi rajavartija, Rovaniemi
Malinen, Jarmo Henrik, vanhempi rajavartija, Helsinki
Martin, Jarmo Juhani, vanhempi merivartija, Tornio
Martiskainen, Henri Petteri, vanhempi rajavartija, Pornainen
Matikainen, Kirsi Helena, hankintasihteeri, Ruokolahti
Mattila, Marketta Hellevi, siivoustyönohjaaja, Helsinki
Moilanen, Juha-Aslak, vanhempi rajavartija, Inari

Nevala, Ilkka Päiviö, ajojärjestelijä, Inari
Nykänen, Reijo Kalervo, vanhempi rajavartija, Inari
Nylund, Lars Mikael, äldre sjöbevakare, Pargas

Oikarainen, Kimmo Kalevi, ylimerivartija, Kuopio
Oikarinen, Erkki Markus, vanhempi rajavartija, Suomussalmi

Paldanius, Mikko Pauli Tapio, vanhempi merivartija, Siilinjärvi
Piipponen, Marko Tapio, vanhempi rajavartija, Joensuu
Pikkukangas, Esa Jaakko, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Raanti, Kimmo Juhani, ylimerivartija, Helsinki
Rainiola, Petteri Toni Jaakko, vanhempi merivartija, Kaarina
Reijonen, Anssi Toivo Juhani, vanhempi rajavartija, Outokumpu
Riikonen, Leo Harri Juhani, vanhempi rajavartija, Kontiolahti
Rintamäki, Rami Markus, vanhempi merivartija, Espoo
Ruuska, Sami Kristian, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Sahlman, Mikko Tapio, vanhempi merivartija, Joensuu
Salmelin, Mika Eerik, vanhempi rajavartija, Inari
Salo, Anssi Juhani, vanhempi merivartija, Pori
Sandelin, Jan Rainer, vanhempi merivartija, Mustasaari
Siitonen, Esa Jaakko Juhani, ylirajavartija, Lappeenranta
Silvasti, Jukka-Pekka Johannes, vanhempi merivartija, Lieto
Soini, Janne Mikael, vanhempi rajavartija, Rovaniemi

Teräsniska, Jyrki Jouni Antero, vanhempi merivartija, Oulu
Tommiska, Mikko Matteus, vanhempi merivartija, Helsinki
Toppari, Timo Pertti, vanhempi rajavartija, Joensuu
Turunen, Marko Tapio, vanhempi rajavartija, Joensuu

Varonen, Janne Juhana, ylimerivartija, Hyvinkää
Warsell, Vesa Seppo Taneli, vanhempi rajavartija, Hausjärvi
Vatanen, Markku Erkki Antero, vanhempi rajavartija, Joensuu

Yhteensä: 85

Suomen Valkoisen Ruusun mitali
Haikala, Sanna Maria, suurtalouskokki, Lappeenranta

Pakarinen, Jani Tapani, varastonhoitaja, Inari
Pinola, Keijo Eero, suurtalouskokki, Inari

Saajo, Pirkko Helena, emäntä, Inari
Sutinen, Asko Matti, kuljettaja, Kemijärvi

Väisänen, Raimo Heikki, varastonhoitaja, Paltamo
Yhteensä: 6
Kunniamerkkejä yhteensä: 159

Lähde: www.ritarikunnat.fi