Valikko Sulje

Vapaudenristin kunniamerkeillä palkittuja

Vapaudenristin suurristin saaneita.
Suomen itsenäisyyden tunnustamista hakevaa valtuuskuntaa johti valtioneuvos Edvard Hjelt. Valtuuskunta kävi heinäkuussa 1918 Saksassa ja Itävallassa. Saksan sodanjohdon päämajassa kenraali Hannes Ignatius valtionhoitaja P. E. Svinhufvudin nimissä luovutti Suomen vapaudenristin suurristin sotamarsalkka Paul von Hindenburgille ja kenraali Erich Ludendorffille.

Suurristi on myönnetty noin 40 kertaa, muiden muassa seuraaville henkilöille:

Gustaf Mannerheim, 30.4.1918 (miekkojen kera) ja 20.3.1940 (miekkojen ja jalokivien kera)
Pehr Evind Svinhufvud, 30.4.1918
Vilhelm II, 30.6.1918 (miekkojen ja jalokivien kera)
Rüdiger von der Goltz, 8.7.1918 (miekkojen ja jalokivien kera)
Hugo Meurer, 8.7.1918 (miekkojen ja jalokivien kera)
Arthur Zimmermann, 1918lähde?
Prinssi Heinrich, heinäkuu 1918 (miekkojen kera)
Paul von Hindenburg, 31.7.1918 (miekkojen kera)
Erich Ludendorff, 31.7.1918 (miekkojen kera)
Georg von Hertling, marraskuu 1918
Stephan Burián von Rajecz, marraskuu 1918
Talaat pašša, marraskuu 1918
Prinssi Carl, 1918
Risto Ryti, 6.7.1940 (miekkojen kera)
Rudolf Walden, 6.7.1940 (miekkojen kera)
Ion Antonescu, 1.1942 (miekkojen kera)
Wilhelm Keitel, 25.3.1942 (miekkojen kera)
Erich Raeder, 25.3.1942 (miekkojen kera)
Walther von Brauchitsch, 19.7.1942 (miekkojen kera)
Heinrich Himmler, 30.7.1942 (miekkojen kera)
Vilho Nenonen, 6.3.1943 (miekkojen kera)
Eduard Dietl, 20.1.1944 (miekkojen kera)
Karl Dönitz, 11.4.1944 (miekkojen kera)
Jarl Lundqvist, 8.1.1945 (miekkojen kera)
Väinö Valve, 8.1.1945 (miekkojen kera)
Lennart Oesch, 2.2.1945 (miekkojen kera)
Aarne Sihvo, 30.5.1953 (miekkojen kera)
Kaarlo Heiskanen, 4.6.1959 (miekkojen kera)
Lauri Sutela, 6.12.1983 (miekkojen kera)
Adolf Ehrnrooth, 6.12.1989 (miekkojen kera)
Jaakko Valtanen, 4.6.1994 (miekkojen kera)
Jan Klenberg, 4.6.2007 (miekkojen kera)
Gustav Hägglund, 4.6.2009 (miekkojen kera)
Juhani Kaskeala, 4.6.2010 (miekkojen kera)
Ari Puheloinen, 4.6.2018 (miekkojen kera)
Lisäksi ritarikunnan suurmestarin asemassa olleet tasavallan presidentit (ilman miekkoja).